Omegle Görüntülü Sohbet

By admin

Günümüzde çok sayıda görüntülü sohbet sitesi yer almaktadır. Bunlar dünya çapında yaygın bir şekilde kullanım görmektedir. Omegle görüntülü sohbet de bunlardan bir tanesi olmaktadır. Uygulama 2009 senesi içerisinde piyasaya sunulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olup online chat platformudur.

Uygulama sadece görüntülü değil, aynı zamanda sesli seçenekler de teklif etmektedir. Kayıt olmadan dünya üzerinde yaşayan iki kişiyi buluşturmaktadır. Uygulama 18 yaşında olan Leif K-Brooks tarafından geliştirilmiştir. Sunulmasından kısa süre sonra her gün binlerce kişiye ulaşabilir hale gelmiştir.

Uygulama 2010 yılında ise video-konferans özelliği sunmuştur. Omegle görüntülü sohbet Türkiye’de yasaklı olduğu için dikkatli ve bilinçli olmanız, yasağa uymanız gerekmektedir.

Omegle Görüntülü Sohbet
Omegle Görüntülü Sohbet

Görüntülü Sohbet Siteleri Neler?

Bugün online platformlarda hizmet veren çok sayıda görüntülü sohbet siteleri yer almaktadır. Bunlar da zaman zaman merak edilebilmektedir:

 • ChatRoulette
 • EnterChatRoom
 • Icqchat.net
 • Justchat.co.uk
 • RockChat
 • Badoo
 • Chatib.us
 • Talk.Chat
 • Fruzo

Bunlar görüntülü sohbet siteleri arasında mevcut olan seçeneklerden bazılarıdır. Bunların dışında farklı seçenekler de yer almaktadır. Bunların tümünü bilinçli ve sorumlu bir şekilde kullanmak gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca Omegle gibi bazı uygulamaların Türkiye’de yasaklı olabileceği unutulmamalı, bu bakımdan önceden kontrol edilmelidir.

ChatRoulette

ChatRoulette, görüntülü sohbet platformları arasında yer alan sitelerden bir tanesidir. Pek çok kişi tarafından bilinmekte olup kolay bir kullanımı bulunmaktadır. Genel anlamda kullanımına bakıldığında görüntülü, online ve sesli sohbet gibi olanakları olduğu görülmektedir.

Site Adobe Flash yardımı ile web kameranıza erişmektedir. Bu sayede görüntülü olarak insanları birbirine bağlamaktadır. Ne var ki sohbet esnasında isterseniz kameranızı kapatmanız mümkündür.

EnterChatRoom

EnterChatRoom, görüntülü sohbet platformları arasında mevcut olan platformlardan bir diğeridir. Basit bir tasarımı olsa da verimli bir şekilde kullanılmasına olanak tanımaktadır. Farklı bölgelerde yaşayan insanların birbiri ile iletişim kurmasına yardımcı olmaktadır.

EnterChatRoom canlı sohbet olanağı sunduğu gibi farklı özellikleri de bulunmaktadır. Bunlardan genel olarak bahsetmek gerekirse şu şekildedir:

 • Resimli kullanıcı profilleri
 • Sizi kimin izlediğini görme
 • Birden fazla temaya dayalı oda
 • Çevrimdışı e-posta mesajlaşma
 • E-posta ile davetli arkadaşlar
 • Kullanıcıları engelleme özelliği
 • Mesajlaşma
 • Grup ve özel sohbete girebilme
 • Birden fazla web kamerasına bakma
 • Sizi izleyen kişilerin profiline bakma
 • Anlık mesajlaşma
 • Kullanıcıları derecelendirme özelliği
 • Kullanıcıları arkadaşlığa ekleme özelliği

Bu bakımdan EnterChatRoom, görüntülü sohbet uygulamaları arasında pek çok seçenek teklif etmektedir.

Icqchat.net

Icqchat.net, görüntülü sohbet uygulamaları arasında yer alan seçeneklerden bir tanesidir. İçerisinde dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çok sayıda kullanıcı bulunmaktadır.

Platform bunları esnek bir şekilde birbirlerine bağlamakta, anonim bir şekilde birbirleri ile sohbet etmesine olanak tanımaktadır. Sunduğu özellikler de oldukça geniştir. Örnek olarak isterseniz belirli ülkede yaşayan insanlara çok daha kolay şekilde ulaşmanıza yardımcı olmaktadır.

Justchat.co.uk

Justchat.co.uk, adından da tahmin edilebileceği üzere Birleşik Krallık merkezli bir görüntülü sohbet uygulaması olmaktadır. Bununla birlikte sadece Birleşik Krallık’ta değil, dünyanın farklı yerlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bakımdan geniş bir kapsamı yer almaktadır.

Uygulamanın sunduğu pek çok özellik de yer almaktadır. Örnek olarak e-posta ile mesajlaşma, mesaj panosunu kullanma, sohbet forumlarına girme bunlardan bir kısmıdır. Üyelik işlemleri mevcut olup bu ücretsiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Omegle Görüntülü Sohbet
Omegle Görüntülü Sohbet

RockChat

Rockchat görüntülü sohbet sitelerinden bir tanesidir. Uygulama incelendiği zaman, üyeliklerin tamamlanması gerektiği görülmektedir. Ancak yine de ücretsiz bir şekilde kullanılması mümkündür. Bilgisayar üzerinden girilebileceği gibi farklı seçenekleri de mevcuttur.

Bu kapsamda cep telefonları aracılığıyla da kullanımları mümkündür. Her iki girişte de aynı şekilde kullanımları mümkündür.

Badoo

Günümüzde dünya kapsamında kullanılan çok sayıda görüntülü sohbet uygulaması yer almaktadır. Bunların ne olduğu zaman zaman insanlar tarafından merak edilebilir. Badoo da bunlardan bir tanesidir.

Basit bir arayüze sahip olan uygulama, kolay bir şekilde kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir. Bilgisayardan tarayıcı aracılığıyla kullanılabildiği gibi mobil cihazlardan kullanımı da ayrıca yer almaktadır.

Chatib.us

Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Chatib.us, görüntülü sohbet siteleri arasında yer alan uygulamalardan bir tanesidir. İçerisinde kayıtlı çok sayıda üye bulunmaktadır. Görüntülü ya da sesli bir şekilde sohbetler yapılabilmektedir.

Uygulama bağlantı problemleri olmadan hızlı bir şekilde iki kişi arasında bağlantı kurmaya olanak tanımaktadır.

Talk.Chat

Dünyanın farklı yerlerinde yaşayan insanlar ile konuşmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz çok sayıda uygulama yer almaktadır. Yukarıdakilerin yanı sıra farklı seçenekler de bulunmaktadır. Talk.Chat de onlardan bir tanesidir. Uygulama ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra kayıt olmadan kullanmak da mümkün olmaktadır.

Uygulamanın kullanımına bakıldığı zaman kolay bir kullanıcı arayüzü olduğu görülmektedir. Bu bakımdan kolay bir şekilde anlaşılması, hemen kullanılmaya başlanması mümkündür. Açılış sayfası da kolay bir tasarıma sahiptir.

Talk.Chat uygulamasını kullanmak için, kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Cinsiyet girilmesi ve isim yazılması da yine gerekmektedir.

Fruzo

Dünya çapında mevcut olan ve pek çok kişi tarafından kullanılan çok sayıda görüntülü sohbet sitesi yer almaktadır. Fruzo da onlardan bir tanesidir. Çok sayıda görüntülü sohbet platformunda olduğu gibi ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ancak özel bir takım yönleri de bulunmaktadır.

Facebook üzerinde bir hesabınız bulunuyorsa, bunu kullanabilir, böylece arkadaşlarınız ile bağlantı kurabilirsiniz. Ayrıca yine bu ağ vasıtasıyla yeni bir profil de hazırlayabilirsiniz. Bu bakımdan yeni arkadaşlar ile daha hızlı bir şekilde tanışmanız da mümkündür.

Bunun  yanı sıra farklı yönleri de bulunmaktadır. Arama seçenekleri sayesinde rastgele eşleşmeler daha ayrıntılı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu gibi uygulamaların dışında farklı siteler de yer almaktadır. Ancak bunları seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiği de bilinmelidir.

Görüntülü Sohbet Sitelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Görüntülü sohbet siteleri dünya çapında çok sayıda kişi tarafından, yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kapsamda pek çok uygulama yer almaktadır. Ancak bunların arasında inceleme yaparken dikkatli olmak gerekmektedir.

İlk olarak her uygulamanın her ülkede yasal olmadığını bilmek gerekmektedir. Bazı uygulamalar bazı ülkelerde yasaklı olabilmektedir. Dolayısıyla ilk olarak incelediğiniz uygulamanın Türkiye’de yasal olup olmadığına bakmak, yasağa da uyum göstermek gerekmektedir.

Uygulamanın güvenilir şekilde hizmet vermesine, yetişkin içeriklerin olmamasına ve topluluk kurallarına uyum gösterildiğine emin olunması da gerekmektedir. Ayrıca şu gibi konular da yine bilinmelidir:

 • Kullanım şekli – Görüntülü sohbet sitelerinin kullanımı farklılık gösterebilmektedir. Eğer kolay, zorluk çekmeden kullanmak istiyorsanız her zaman kolay ve anlaşılır bir arayüzün olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bağlantı – Platform içerisinde bağlantı hızlı ve etkili olmalı, kesintiler yaşanmamalıdır. Ayrıca güvenli olduğundan da emin olunmalıdır.
 • Üyelik – Bazı platformlar üyelik gerektirmektedir. Ancak bazıları üye olmadan görüntülü sohbet yapmaya olanak tanımaktadır. Bu her sitede farklılık gösterebildiği için önceden emin olmak gerekmektedir.
 • Ücret – Çoğu görüntülü sohbet sitesi ücretsiz olarak hizmet verse de bazıları ücretli olabilmektedir. Dolayısıyla ücret durumunun nasıl olduğuna bakmanız önerilmektedir.

Genel anlamda tüm bunlar görüntülü sohbet platformlarında dikkat etmeniz gereken konular arasındadır.

Yorum yapın